Centrum Kształcenia Zawodowego Nr 1

Napisane: .

Kontakt

Centrum Kształcenia Zawodowego nr 1

adres:
ul. Jana Sobieskiego 92
80-216 Gdańsk

nr komórki: 730 809 563
e-mail. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
wicedyrektor: Beata Lost

Pracownie Branży Mechanicznej

ZESPÓŁ MECHANICZNY

Jesteśmy zespołem kształcącym młodzież z różnych szkół w zawodach:
- mechanik monter maszyn i urządzeń
- monter kadłubów jednostek pływających
- technik spawalnictwa
- technik systemów i urządzeń energetyki odnawialnej
- technik żeglugi śródlądowej
- technik mechanik okrętowy
- technik budowy jednostek pływających

Pracownie: spawalni, cnc, obróbki mechanicznej, obróbki ręcznej i montażu wyposażone są w nowoczesne narzędzia, aparaturę pomiarową, urządzenia i maszyny. Wszystkie sale posiadają stanowiska egzaminacyjne zgodne ze standardem Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

PRACOWNIA OBRÓBKI RĘCZNEJ I MONTAŻU 134

Pracownia wyposażona jest w narzędzia i urządzenia niezbędne do prowadzenia zajęć praktycznych z zakresu obróbki ręcznej oraz zajęć montażu i demontażu maszyn i urządzeń. Pracownia obróbki ręcznej podzielona jest na dwie części, w których niezależnie od siebie można równolegle prowadzić zajęcia praktyczne z zakresu obróbki ręcznej jak i montażu i demontażu maszyn i urządzeń. Zajęcia prowadzone są w grupach liczących 8-10 uczniów. W procesie kształcenia uczniowie nabywają wiadomości i umiejętności w zakresie: dobierania metod i rodzaju obróbki ręcznej, dobierania materiałów do wykonania elementów maszyn, urządzeń i narzędzi, dobierania narzędzia do wykonywania obróbki ręcznej, dobierania narzędzi i przyrządów pomiarowych do rodzaju wykonywanych prac ślusarskich, oceniania jakości wykonanych prac z zakresu obróbki ręcznej, posługiwanie się dokumentacją techniczną maszyn i urządzeń, planowania czynności związanych z demontażem maszyn i urządzeń, charakteryzowania procesów zużycia elementów maszyn, urządzeń i narzędzi, oceniania ich stanu technicznego, montowania maszyn i urządzeń po naprawie, dobierania metod i wykonywania zabezpieczeń antykorozyjnych, konserwowania narzędzi.





PRACOWNIA INSTALACJI GAZOWYCH I ENERGETYCZNYCH 144

Pracownia wyposażona jest w narzędzia i urządzenia niezbędne do prowadzenia zajęć praktycznych z zakresu obróbki ręcznej, wykonywania instalacji gazowniczych i wodnych. W pracowni wyodrębnione są cztery stanowiska do wykonywania ćwiczeń z montaż instalacji gazowych i wodnych. Młodzież uczy się wykonywania w instalacji miedzianych lutowanych i zaciskanych, PEX, klejonych, zgrzewanych, stalowych oraz montażu armatury. W pracowni tej również odbywają się zajęcia z obróbki ręcznej.





PRACOWNIA SPAWALNIA 149

Prowadzimy zajęcia z ze spawania metodami:
- Spawanie elektrodą otuloną MMA, Spawanie łukowe elektrodą otuloną nazywane jest również metodą MMA i jest to najstarsza i najbardziej uniwersalna metoda spawania łukowego.
- Spawanie metodą MAG drutem proszkowym, Spawanie metodą MIG/MAG polega na spawaniu za pomocą łuku elektrycznego wytwarzanego pomiędzy elektrodą topliwą a spawanym materiałem. Elektrodą topliwą jest drut podawany w sposób ciągły.
- Spawanie metodą TIG, Spawanie metodą TIG polega na wytworzeniu łuku elektrycznego za pomocą nietopliwej elektrody wolframowej w osłonie gazu obojętnego.
- Cięcie plazmą Uczymy ręcznego cięcia plazmą. Pokazujemy wady i zalety cięcia plazmą.
- Cięcie gazowe Uczymy ręcznego cięcie acetylenowo-tlenowego. Pokazujemy wady i zalety cięcia gazowego.









PRACOWNIE OBRÓBKI CNC 120

W pracowni obrabiarek numerycznych uczniowie zapoznają się z:
- obsługą i programowaniem obrabiarek sterowanych numerycznie CNC ( na wyposażeniu naszych pracowni znajdują się obrabiarki ze sterownikiem SINUMERIK oraz HAAS).
- obsługą, ustawieniem oraz wykonaniem elementów typu wałek, tuleja oraz elementów bryłowych.
- projektowaniem oraz wykonaniem dokumentacji z wykorzystaniem programów wspomagających projektowanie typu CAD.
- wykorzystaniem programów typu CAM.





PRACOWNIE OBRÓBKI MECHANICZNEJ 124 i 126

W pracowni obróbki skrawaniem uczniowie zapoznają się z:
- technikami wytwarzania poprzez obróbkę skrawaniem;
- budową i obsługą obrabiarek do obróbki skrawaniem (tokarki i frezarki konwencjonalne);

W pracowniach obróbki skrawaniem zajęcia prowadzone są dla uczniów szkól branżowych, techników oraz słuchaczy Kursów Kształcenia Zawodowego.





PRACOWNIA OBRÓBKI RĘCZNEJ I SIECI GAZOWNICZYCH 146

Jest to pracownia gdzie odbywają się zajęcia z obróbki ręcznej dział jest wyposażony w stanowiska ślusarskie oraz wiertarki , uczniowie wykonują tu prace ślusarskie takie jak piłowanie, trasowanie, cięcie piłką do metalu, gwintowanie, prace te wykonuje młodzież o kierunkach mechanicznych klas I i II .Na tym dziale wykonuję się też prace montażowe pod kątem egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe. Jest to też pracownia sieci gazowych gdzie odbywają się zajęcia sobotnio- niedzielne dla kursów kwalifikacji zawodowych, znajdują się tu urządzenia do łączenia termicznego rur gazowniczych.





Pracownie Branży Elektryczno-Elektronicznej

ZESPÓŁ ELEKTRYCZNY

Jesteśmy zespołem kształcącym młodzież z różnych szkół w zawodach:
- technik elektryk;
- technik elektronik;
- technik energetyk;
- elektryk.

Zajęcia prowadzone są w większości z instalacji elektrycznych i układów sterowania silników 1 i 3-fazowych oraz innych odbiorników elektrycznych. Dodatkowo członkowie zespołu prowadzą zajęcia z montażu i lutowania układów elektronicznych na płytkach drukowanych oraz instalacji urządzeń elektronicznych. Nasze pracownie wyposażone są w nowoczesne narzędzia, osprzęt elektryczny i elektroniczny oraz aparaturę pomiarową. Wszystkie sale posiadają stanowiska egzaminacyjne zgodne ze standardem Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej odpowiednio w każdej sal zgodnie z charakterem prowadzonych zajęć. Podczas zajęć realizowany jest również kompleksowy proces przygotowywania uczniów do zdawania egzaminów końcowych i wszechstronnego przygotowania do przyszłej pracy.

Sala 128 - pracownia elektryczna

Zajęcia praktyczne, odbywające się w sali 128, przygotowują uczniów do wykonywania montażu, uruchomienia oraz konserwacji instalacji elektrycznych oraz układów sterowania maszyn i urządzeń elektrycznych w następujących zawodach: elektryk, technik elektryk i technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
Podczas zajęć praktycznych uczniowie:
1. uczą się rozróżniać elementy obwodu elektrycznego, instalując obwody elektryczne, np. oświetleniowe, z różnymi łącznikami oraz odbiornikami energii elektrycznej,
2. sporządzają schematy montażowe instalacji elektrycznych oraz posługują się nimi,
3. wykonują pomiary wielkości elektrycznych w instalowanych obwodach przy pomocy mierników uniwersalnych, sprawdzając poprawność działania wykonanych instalacji,
4. uruchamiają maszyny i urządzenia elektryczne, instalując układy zasilająco - zabezpieczające oraz sterujące silnikami 1 i 3 fazowymi.

Pracownia wyposażona jest w:
1. 8 stanowisk do montażu i uruchomienia maszyn i urządzeń elektrycznych – jedno stanowisko dla jednego ucznia,
2. przyrządy pomiarowe cyfrowe do pomiaru wielkości elektrycznych,
3. schematy instalacji elektrycznych,
4. tablice do montażu układów elektrycznych, zawierające łączniki mechaniczne, elektromagnetyczne (przekaźniki bistabilne oraz styczniki), wszelakie aparaty stosowane w układach automatyki i sterowania.









Sala 130 - pracownia elektryczno-elektroniczna

W części elektronicznej realizowane są zajęcia z montażu elementów i układów elektronicznych na płytkach drukowanych. Układy elektroniczne są testowane i uruchamiane oraz dokonywane są pomiary ich parametrów. Wśród montowanych modułów są układy: sygnalizacyjne, pomiarowe, wzmacniające, czujnikowe, zasilające, wizualizacyjne. W zakresie elektroniki realizowane są również zajęcia z montażu instalacji urządzeń elektronicznych. Młodzież na zajęciach instaluje systemy dozorowe i alarmowe, telewizję cyfrową, monitoring przemysłowy, systemy domofonowe i szyfrowe oraz instalacje czujnikowo-przekaźnikowe szybkiego dozoru i sygnalizacji zmiany czynników zewnętrznych.





W części elektrycznej na zajęciach realizowany jest montaż i uruchamianie układów sterująco-zabezpieczających silników 3 i 1-fazowych. Dokonywany jest również pomiar niektórych parametrów tych układów. Uczniowie montują między innymi: układy sterowanie kierunkiem silnika 1 i 3-fazowego, układy automatycznej zmiany konfiguracji silnika trójfazowego, układy czasowego załączanie i wyłączania napędów silnikowych. Nasi uczniowie kształtują umiejętności w zakresie diagnostyki pomiarowej wybranych zaawansowanych układów sterowania zespołami silników 3-fazowych.





Sala 131 - pracownia instalacji elektrycznych

W pracowni montażu i konserwacji instalacji elektrycznych realizowane są zajęcia z montażu podzespołów i elementów instalacji elektrycznych. Budowane są instalacje oświetleniowe, instalacje gniazd, instalacje siłowe. Wykonywane są również różne pomiary sprawdzające i odbiorcze w tych instalacjach. Wśród montowanych układów są instalacje: z różnego rodzaju łącznikami oświetlenia, takimi jak łączniki świecznikowe, schodowe, krzyżowe, przyciski dzwonkowe. Wykorzystywane są również przekaźniki bistabilne, czasowe i zmierzchowe, automaty schodowe oraz czujniki ruchu. Podłączamy i montujemy liczniki energii, rozdzielnice, puszki rozgałęźne, różnego rodzaju lampy, gniazda jednofazowe i siłowe. Po montażu i uruchomieniu wykonywane są pomiary rezystancji, napięcia, prądu, impedancji pętli zwarcia, rezystancji izolacji, ciągłości przewodów oraz badania wyłączników RCD.







Sala 132 - pracownia elektryczno-elektroniczna

W części elektronicznej realizowane są zajęcia z montażu elementów i układów elektronicznych na płytkach drukowanych. Układy elektroniczne są testowane i uruchamiane oraz dokonywane są pomiary ich parametrów. Pracownia posiada również specjalistyczny sprzęt do lutowania na gorące powietrze dzięki czemu realizowany jest montaż powierzchniowy elementów elektronicznych. Wśród montowanych modułów są układy: detekcyjne, wzmacniające, zasilające, pomiarowo-sygnalizacyjne.





W części elektrycznej na zajęciach realizowany jest montaż i uruchamianie układów sterująco-zabezpieczających silników 3 i 1-fazowych. Dokonywany jest również pomiar niektórych parametrów tych układów. Uczniowie montują między innymi: układy sterowania czasem załączania silnika 1 i 3-fazowego oraz jego kierunku, układy automatycznej zmiany konfiguracji silnika trójfazowego, układy sterujaco-zabezpieczające z symulatorem zaniku faz zasilajacych silnik 3-fazowy. Nasi uczniowie kształtują umiejętności w zakresie ręcznego konfigurowania układów połączeń silników 3 i 1-fazowych.



Pracownie Branży Mechatronicznej

Sala 120 - pracownia mechatroniki

Stanowisko pneumatyka i elektropneumatyka Stanowisko zbudowane jest z zestawu elementów przemysłowych do szybkiego i wygodnego montażu i demontażu różnych układów pneumatyki i elektropneumatyki. Elementy dzięki kostką montażowym mogą być w prosty sposób mocowane do profili montażowych.

Zadania dydaktyczne:
• budowa, działanie i zastosowanie siłowników
• obliczanie prostych parametrów
• zastosowania i zasada działania zaworów
• układy sterowania pneumatycznego
• działanie i zastosowanie włączników krańcowych
• rozważania ekonomiczne dotyczące zastosowania komponentów pneumatycznych
• identyfikowanie struktury układów pneumatycznych
• projektowanie podstawowych układów pneumatycznych



Stanowisko sterownik PLC Stanowisko umożliwia wykonywanie ćwiczeń kształcących umiejętności programowania sterowników PLC, pozwala przygotować słuchaczy do pracy na rzeczywistych urządzeniach i w środowiskach programistycznych według standardów współcześnie wykorzystywanych w przemyśle.

Zadania dydaktyczne:
• określenie parametrów technicznych sterownika
• identyfikacja elementów sterownika PLC
• dobór sterownika do określonego zadania
• utworzenie programu do sterowania w wybranym języku programowania
• graficzne rozwiązania zadań sterowniczych (diagram stany, algorytm, GRAFCET)
• zasady programowania sterowników PLC
• opracowania zadań sterowniczych z wykorzystaniem sterowników PLC
• tworzenie programów dla sterowników PLC w różnych językach programowania



Sala 145 - pracownia mechatroniki, podstaw sterowania i regulacji

Stanowisko oświetlenie pojazdu samochodowego służy do prowadzenia ćwiczeń mających zaznajomić ucznia z zasadami działania oraz łączenia obwodów układu oświetlenia pojazdu. Realizowane ćwiczenia mają również za zadanie zapoznanie z metodami diagnostyki elementów układu oświetlenia pojazdu. Zestaw panelowy umożliwia naukę umiejętność łączenia, weryfikację i ocenę parametrów podzespołów systemu oświetlenia pojazdu. Zestaw można dowolnie konfigurować.

Ćwiczenie umożliwia przeprowadzenie badania całej instalacji oświetlenia, jak również poszczególnych elementów instalacji:
- badanie kierunkowskazów świateł awaryjnych
- badanie świateł postojowych, mijania i drogowych
- badanie świateł przeciwmgielnych
- badanie świateł cofania i hamowania
- badanie oświetlenia wewnętrznego pojazdu
- badanie układu wycieraczek
- badanie sygnału dźwiękowego



Stanowisko sterowania silnikiem diesel’a typu common rail przeznaczone jest do prezentowania działania elementów elektronicznych, mechanicznych i hydraulicznych wchodzących w skład systemu sterowania i zasilania paliwem, współczesnych silników wysokoprężnych z zapłonem typu CR/EDC.

W skład zespołu wchodzą dwa podstawowe moduły:
- Zespół Sterowania Pompą i Wtryskiwaczami systemu Common Rail służy do demonstrowania działania oraz badania parametrów elektrycznych i hydraulicznych systemu sterowania pompy wysokiego ciśnienia i elektrowtryskiwaczy. Moduł ten może pracować autonomicznie lub współpracować z modułem elektronicznego sterowania silnikiem ZS typu Common Rail.
- Zespół Elektronicznego Sterowania Silnikiem ZS typu Common Rail, wyposażony w mikroprocesorowy sterownik, służący do demonstrowania pracy układu sterowania pompą wysokiego ciśnienia i elektrowtryskiwaczami, oraz pomiaru jego parametrów. Moduł ten może pracować jedynie w połączeniu z modułem sterowania pompą i wtryskiwaczami.

- Układ paliwa umożliwia prezentację działania podzespołów oraz zmianę dawki paliwa.
- Pulpit pomiarowy umożliwia łatwe podłączenie przyrządów pomiarowych do wszystkich czujników i podzespołów wykonawczych systemu.
- Sterowanie napędem pompy umożliwia symulowanie pełnego zakresu prędkości obrotowych od faz rozruchu do pełnych obrotów.
- Pulpit symulacji usterek umożliwia realizację stanów awaryjnych w wybranych obwodach oraz obserwację reakcji sterownika na powstałą awarię.
- Stanowisko umożliwia podłączenia do gniazda diagnostycznego przyrządów diagnostycznych KTS, MEG – MACS, ADP 186 i innych.



System zintegrowany typu motronic stanowisko przeznaczone jest do praktycznego pokazu funkcjonowania systemu sterowania pracą silnika w zakresie kąta wyprzedzenia zapłonu oraz zmiany dawki paliwa w funkcji temperatury, prędkości obrotowej, obciążenia i wielu innych parametrów.



Zestaw czujników systemów elektronicznych pojazdu stanowisko demonstracyjne przeznaczone do prowadzania ćwiczeń mających na celu pomiar sygnałów i opracowanie charakterystyk czujników stosowanych w elektronicznych systemach sterowania pracą silnika.



Dwuobwodowy układ hamulcowy stanowisko demonstracyjne przeznaczone jest do praktycznej prezentacji funkcjonowania typowego hydraulicznego układu hamulcowego ze wspomaganiem pneumatycznym.

Stanowisko umożliwia:
-pełną symulację pracy hydraulicznego układu hamulcowego ze wspomaganiem podciśnieniowym
- obserwację wpływu wspomagania na pracę układu hamulcowego
- pomiary ciśnienia pneumatycznego wytwarzanego przez serwomechanizm wspomagania


System poduszek powietrznych SRS stanowisko demonstracyjne przeznaczone jest do praktycznego pokazu budowy i oceny jego parametrów. Rzeczywiste elementy składowe typowego sytemu SRS składającego się z sterownika systemu, poduszki głównej, poduszki pasażera, poduszek bocznych, napinaczy i czujników zderzeń bocznych, umożliwiają omówienie budowy systemu oraz jego diagnostykę.

Pulpit symulacji usterek umożliwia realizację stanów awaryjnych w wybranych obwodach oraz obserwację reakcji systemu sterowania na powstałą awarię. Zastosowane podzespoły umożliwiają przeprowadzenie diagnostyki systemu SRS oraz nowoczesnej deski wskaźników, na których znajduje się lampka kontrolna systemu poduszek powietrznych. Stanowisko posiada złącze diagnostyczne umożliwiające podłączenie przyrządów do diagnostyki takich jak KTS, MEGA, MACS, ADP 186 lub innych, umożliwiających odczyt i kasowanie kodów usterek, parametrów bieżących, kontrolę wskazań deski wskaźnikowej i wielu innych funkcji.



Stanowisko testowania alternatorów przeznaczone jest do pomiarów i obserwacji zmian parametrów alternatora o napięciu nominalnym 12 V i 24 V w funkcji obrotu i obciążenia. Umożliwia ono zamocowanie i badanie większości typów alternatorów oraz przeniesienie napędu za pomocą pasa klinowego.



Stanowiska laboratoryjno-pomiarowe, które są wyposażone w regulowany zasilacz napięciowy i prądowy przez co posiada rozbudowane możliwości regulacji napięcia i prądu w każdej z faz. Stanowisko jest zabezpieczone wyłącznikiem róznicowoprądowym i nadprądowym, posiada sygnalizację załączenia napięcia, wyświetlacze pokazujące wartości ustawionego prądu i napięcia, gniazda oraz trzy zestawy zacisków laboratoryjnych. Stanowisko umożliwia zasilanie i badanie układów sterowania silnikami 1 i 3 fazowymi, uruchamianie i badanie układów elektronicznych i mechatronicznych.





Drukuj