technik lotniskowych służb operacyjnych

Napisane: .

informacje o zawodzie

Wraz z rozwojem transportu lotniczego obserwuje się w naszym kraju zapotrzebowanie na profesjonalnie wykształconych techników lotniskowych służb operacyjnych. Rynek pracy oczekuje specjalistów w zawodzie technik lotniskowych służb operacyjnych, których zaangażowanie przyczyni się do podniesienia jakości usług oraz bezpieczeństwa w portach lotniczych.

Technik lotniskowych służb operacyjnych wykonuje zadania związane z monitorowaniem, organizacją i koordynacją prac w ramach lotniskowych służb operacyjnych, zapewniając sprawne i bezkolizyjne funkcjonowanie portu lotniczego. Są to służby naziemnej obsługi statków powietrznych, pasażerów, ładunków oraz utrzymania infrastruktury lotniska. Technik lotniskowych służb operacyjnych dba o zapewnienie ochrony i bezpieczeństwa operacji lotniczych oraz osób i mienia będąc w ścisłej współpracy z jednostkami uprawnionymi do prowadzenia działań w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa portu lotniczego. Współpracuje ze służbami żeglugi powietrznej oraz ruchu lotniczego, a szczególnie z kontrolerem lotów, dostarczając informacji o warunkach meteorologicznych, sprawności działania naziemnych urządzeń nawigacyjnych, zakłóceniach w ruchu lotniczym. Pracuje zgodnie z procedurami portu lotniczego oraz w oparciu o przepisy polskiego i międzynarodowego prawa (np. Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego) określającego funkcjonowanie portów lotniczych.



rekrutacja


Przejdź do formularza on-line i zapisz się na kwalifikacyjny kurs zawodowy

kwalifikacje

Zawód: (315406) Technik lotniskowych służb operacyjnych

Po potwierdzeniu kwalifikacji TLO.02. Obsługa operacyjna portu lotniczego i współpraca ze służbami żeglugi powietrznej słuchacz może uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik lotniskowych służb operacyjnych. Po zdaniu egzaminu zawodowego w zakresie kwalifikacji, przeprowadzanego przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną, słuchacz otrzymuje Świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie. Aby uzyskać dyplom w tym zawodzie należy posiadać wykształcenie średnie. Na wniosek osoby posiadającej dyplom dana komisja okręgowa wydaje suplement Europass do dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe ułatwiający poruszanie się po europejskim rynku pracy.




Kwalifikacyjny kurs zawodowy:
TLO.02. Obsługa operacyjna portu lotniczego i współpraca ze służbami żeglugi powietrznej


Cykl kształcenia: 20 miesięcy
Forma kształcenia: zaoczna

Zadania zawodowe – umiejętności:

Transport lotniczy rozwija się dynamicznie, a tym samym wzrasta zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę techniczną związaną z lotnictwem i obsługą lotnisk. Z roku na rok wzrasta ilość osób podróżujących transportem lotniczym. Samoloty jako środek transportu mają dwie główne zalety: szybkość i bezpieczeństwo. Niestety, poza tym są zależne od warunków pogodowych, wymagają wysoko wykwalifikowanego personelu naziemnego i latającego. Bardzo kosztowna jest infrastruktura, osłona meteorologiczna oraz organizacja kontroli lotów. Rosnąca liczba pasażerów pokazuje jednak, że ludzie są gotowi płacić za bilet, spędzać dużo czasu na lotniskach, czekając na odlot lub przesiadkę, poddawać się drobiazgowej kontroli po to, by szybko i bezpiecznie przemieścić się na znaczne odległości.

Technik lotniskowych służb operacyjnych wykonuje zadania związane z planowaniem, organizacją, koordynacją oraz nadzorowaniem prac lotniskowych służb operacyjnych, a także współpracuje ze służbami żeglugi powietrznej oraz podejmuje działania związane z ochroną i bezpiecznym funkcjonowaniem portów lotniczych.

Absolwent kursu w zawodzie technik lotniskowych służb operacyjnych jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
 - organizacji prac lotniskowych służb operacyjnych,
 - współpracy z lotniskowymi służbami żeglugi powietrznej,
 - podejmowania działań w zakresie ochrony portu lotniczego,
 - oceny stopnia zagrożenia i organizacji działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa osób i mienia w porcie lotniczym.

Możliwości zatrudnienia:

Technik lotniskowych służb operacyjnych może znaleźć zatrudnienie na każdym lotnisku, zarówno w ramach międzynarodowych portów lotniczych, jak i na małych aeroklubowych lotniskach. To zawód zapewniający solidne podstawy wspomagania kontrolera ruchu lotniczego oraz wykonywania wielu zawodów w branży lotniczej tj. koordynatora ruchu lotniczego naziemnego, dyżurnego operacyjnego portu lotniczego, służby utrzymania lotniska oraz obsługę statków powietrznych i pasażerów. Zawód technik lotniskowych służb operacyjnych może być przepustką do innych zawodów związanych z lotnictwem, naprawą samolotów, obsługą statków powietrznych, a nawet pilotażem.

Absolwent kursu może podjąć pracę w każdym państwie Unii Europejskiej w:
 - portach lotniczych i na lotniskach,
 - ośrodkach szkolenia lotniczego,
 - organizacjach zarządzających ciągłą zdatnością do lotów,
 - agencjach obsługi naziemnej statków powietrznych,
 - lotniczych ośrodkach naukowo-badawczych,
 - państwowych organach zarządzania ruchem lotniczym.


Praktyka zawodowa


Praktyczna nauka zawodu może odbywać się w pracowniach i warsztatach szkolnych w CKZiU nr 1 lub u pracodawcy w wymiarze 8 tygodni, 280 godzin.

kontakt

Sekretariat Kwalifikacyjnych Kursów Zawodowych

telefon: 58 301 64 65
telefon kom.: 537 401 686
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

adres: al. Gen. Józefa Hallera 16/18, 80-426 Gdańsk
pok. A-5, parter

Drukuj