Technik elektryk
informacje o zawodzie
Technik elektryk jest zawodem atrakcyjnym i poszukiwanym na rynku pracy. Celem kształcenia jest przygotowanie absolwenta mobilnego na rynku pracy. Osoba posiadająca kwalifikacje przypisane do zawodu wyposażona jest w aktualną wiedzę i umiejętności zawodowe, ale także świadomość i potrzebę ciągłego doskonalenia się i pozyskiwania nowych uprawnień.kwalifikacje
Zawód: (311303) Technik elektrykMożliwość uzyskania uprawnień SEP.
Uczestnik kursu może realizować odrębnie wybraną kwalifikację, po ukończeniu której otrzyma zaświadczenie o ukończeniu kursu. Po zdaniu egzaminu zawodowego w zakresie kwalifikacji, przeprowadzanego przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną, słuchacz otrzymuje świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie.
Po potwierdzeniu kwalifikacji ELE.02. oraz ELE.05. słuchacz może uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik elektryk. Aby uzyskać dyplom w tym zawodzie należy posiadać wykształcenie średnie. Na wniosek osoby posiadającej dyplom dana komisja okręgowa wydaje suplement Europass do dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe ułatwiający poruszanie się po europejskim rynku pracy.
Kwalifikacyjny kurs zawodowy:
ELE.02. Montaż, uruchamianie i konserwacja instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych
Cykl kształcenia: 10 miesięcy
Forma kształcenia:zaoczna
Zadania zawodowe – umiejętności:
Absolwent kursu jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
- wykonywania i uruchamiania instalacji elektrycznych na podstawie dokumentacji technicznej,
- montowania i uruchamiania maszyn i urządzeń elektrycznych na podstawie dokumentacji technicznej,
- wykonywania konserwacji instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych.
Możliwości zatrudnienia:
- w elektrowniach, kopalniach, hutach, na kolei;
- w firmach naprawiających sprzęt elektryczny;
- w firmach handlowych, zajmujących się sprzedażą osprzętu elektrycznego;
- prowadzenie własnej działalności gospodarczej- usługowej (np. naprawa sprzętu gospodarstwa domowego, usługi elektroinstalacyjne);
Kwalifikacyjny kurs zawodowy:
ELE.05. Eksploatacja maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych
Cykl kształcenia: 6-8 miesięcy
Forma kształcenia: zaoczna
Zadania zawodowe – umiejętności:
Absolwent kursu jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
- eksploatowania instalacji elektrycznych,
- eksploatowania maszyn i urządzeń elektrycznych.
Możliwości zatrudnienia:
Absolwent może być zatrudniony m. in. w:
- w elektrowniach, kopalniach, hutach, na kolei;
- w biurach projektowych jako projektant okablowania strukturalnego (sieci komputerowych i sieci elektrycznych), projektant systemów zasilania awaryjnego;
- prowadzenie własnej działalności gospodarczej i usługowej (np. naprawa sprzętu gospodarstwa domowego, usługi elektroinstalacyjne).
Zajęcia praktyczne mogą odbywać się w pracowni elektrotechniki i elektroniki, pracowni montażu i eksploatacji maszyn i urządzeń elektrycznych oraz instalacji elektrycznych. Pracownie wyposażone są w specjalistyczny sprzęt, maszyny i urządzenia do pomiaru, ściany do montażu instalacji elektrycznych oraz sprzęt komputerowy z oprogramowaniem specjalistycznym do symulacji obwodów elektrycznych oraz symulacji montażu i konserwacji instalacji elektrycznych.
Praktyka zawodowa:
Przedsiębiorstwa zajmujące się montażem, uruchomieniem i konserwacją instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych oraz inne podmioty stanowiące potencjalne miejsce zatrudnienia absolwentów szkół prowadzących kształcenie zawodzie. Liczba tygodni przeznaczonych na realizację praktyk zawodowych: 8 tygodni (280 godzin).
kontakt
Sekretariat Kwalifikacyjnych Kursów Zawodowychtelefon: 58 301 64 65
telefon kom.: 537 401 686
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
adres: al. Gen. Józefa Hallera 16/18, 80-426 Gdańsk
pok. A-5, parter