Projekt Erasmus+
informacje ogólne
Z ogromną przyjemnością informujemy, że CKZiU nr 1 w Gdańsku uzyskało akredytację Programu ERASMUS + na lata 2021-2027.
Jesteśmy w gronie 433 szkół z całej Polski, które zdobyły akredytację w sektorze kształcenie i szkolenia zawodowe.
„W tym sektorze Erasmus+ wspiera współpracę międzynarodową, której celem jest podnoszenie jakości kształcenia w wymiarze indywidualnym, dzięki realizacji mobilności, oraz w wymiarze instytucjonalnym lub systemowym, dzięki wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych i wymianie dobrych praktyk”.
Oto główne informacje dotyczące programu znajdujące się na stronie:
https://erasmusplus.org.pl
W programie Erasmus+ osoby uczące się zawodu oraz absolwenci mogą zdobywać praktyczne doświadczenie zawodowe oraz podwyższać swoje umiejętności językowe odbywając staże w przedsiębiorstwach lub w placówkach kształcenia/szkolenia zawodowego w innym kraju. Ponadto możliwe jest także uczestnictwo w konkursach umiejętności zawodowych organizowanych w krajach biorących udział w programie Erasmus+ oraz w krajach partnerskich.
Do udziału w programie Erasmus+ uprawniona jest także kadra oraz pracownicy placówek kształcenia i szkolenia zawodowego. Nauczyciele, trenerzy, doradcy zawodowi oraz inne osoby zajmujące się kształceniem i szkoleniem zawodowym mają możliwość podwyższenia swoich kwalifikacji zawodowych oraz językowych uczestnicząc w mobilnościach typu job shadowing oraz kursach i praktykach zawodowych. Mogą także dzielić się swoją wiedzą prowadząc kursy i szkolenia w instytucjach zagranicznych. W ramach programu do kraju można zaprosić także ekspertów, nauczycieli oraz edukatorów z innych krajów.
Przewidziane są również wyjazdy na wizyty przygotowawcze.
Aby uzyskać akredytację należało wypełnić dokumenty konkursowe oraz szczegółowo opisać działania, jakich szkoła zamierza się podjąć.
Uzyskanie akredytacji w programie ERASMUS+ stwarza naszej szkole możliwość regularnego korzystania ze środków finansowych na wszelkie działania związane z wyjazdami zagranicznymi bez konieczności corocznego udziału w konkursach wniosków. Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie Erasmus+ „Akredytacja może być zatem utożsamiana z uzyskaniem biletu wstępu do programu lub rodzajem stałego członkostwa w programie.” Całkowity budżet na lata 2021-2027 wynosi 26,2 miliarda euro – to o ponad 11 miliardów euro więcej niż w poprzedniej perspektywie finansowej.
Dzięki większemu dofinansowaniu nowy program Erasmus+ będzie nie tylko bardziej inkluzywny i innowacyjny, ale także bardziej cyfrowy i ekologiczny.