Technik logistyk
informacje o zawodzie
Technik logistyk zajmuje się planowaniem, organizowaniem, kierowaniem i kontrolowaniem przemieszczania towarów od producenta do konsumenta oraz wykorzystaniem informacji płynących z rynku w celu optymalizacji korzyści wynikających z wymiany towarowej dla wszystkich uczestników tej wymiany.Technik logistyk dostarcza towar zgodnie z zamówieniem klienta oraz optymalizuje koszty, aby właściwie prowadzić współpracę z kontrahentami. Do podstawowych obowiązków należy wybór procedury zakupów i dostawców, towarów. Technik logistyk analizuje i zarządza stanem zakupów oraz obsługuje zamówienia i organizuje transport, wykorzystując systemy informatyczne. Poza zasadniczymi działaniami technik logistyk zajmuje się poprawą elastyczności i zdolności adaptacyjnych firmy na rynku. Dba o utrzymanie jej w optymalnej gotowości do działania, zabezpiecza system dystrybucji, przepływ towarów, usług i informacji.
kwalifikacje
Zawód: (333107) Technik logistykUczestnik kursu może realizować odrębnie wybraną kwalifikację, po ukończeniu której otrzyma zaświadczenie o ukończeniu kursu. Po zdaniu egzaminu zawodowego w zakresie kwalifikacji, przeprowadzanego przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną, słuchacz otrzymuje Świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie. Po potwierdzeniu kwalifikacji SPL.01. oraz SPL.04. słuchacz może uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik logistyk. Aby uzyskać dyplom w tym zawodzie należy posiadać wykształcenie średnie. Na wniosek osoby posiadającej dyplom dana komisja okręgowa wydaje suplement Europass do dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe ułatwiający poruszanie się po europejskim rynku pracy.
Kwalifikacyjny kurs zawodowy:
SPL.01. Obsługa magazynów
Cykl kształcenia: 10-12 miesięcy
Forma kształcenia: zaoczna
Zadania zawodowe – umiejętności:
Absolwent kursu jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
a) zarządzania zapasami;
b)organizowania prac związanych z gospodarką magazynową;
c)zarządzania gospodarką odpadami;
d) planowania i organizowania prac związanych z procesem logistycznym w jednostkach gospodarczych i administracyjnych.
Możliwości zatrudnienia:
Logistycy zatrudniani są w przedsiębiorstwach logistycznych, handlowych, spedycyjnych. Najczęściej pracują jako koordynatorzy zaopatrzenia i zbytu i magazynierzy. Mogą pracować także jako specjaliści do spraw sprzedaży i prognozowania popytu, planowania zakupów, handlu elektronicznego, obsługi klientów czy zarządzania centrum dystrybucyjnym.
Kwalifikacyjny kurs zawodowy:
SPL.04. Organizacja transportu
Cykl kształcenia: 8-10 miesięcy
Forma kształcenia: zaoczna
Zadania zawodowe – umiejętności:
Absolwent kursu jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
a) planowania i organizowania prac związanych z procesem logistycznym w łańcuchach dostaw;
b) zarządzanie ładunkami;
c) organizowanie przewozu ładunków;
d) planowania i organizowania prac związanych z procesem logistycznym w jednostkach gospodarczych i administracyjnych.
Możliwości zatrudnienia:
Technicy logistycy zatrudniani są w przedsiębiorstwach logistycznych, handlowych, spedycyjnych. Najczęściej pracują jako koordynatorzy zaopatrzenia i zbyt oraz przedstawiciele handlowi. Mogą pracować także jako specjaliści do spraw sprzedaży i prognozowania popytu, planowania zakupów, handlu elektronicznego, obsługi klientów, a także jako administratorzy taboru i organizatorzy transportu. Technicy logistycy projektują, organizują i odpowiadają za efektywność działania systemów dystrybucji, transportu i komunikacji. Na rynku istnieje wiele firm specjalizujących się w organizacji transportu krajowego i międzynarodowego.
Praktyka zawodowa:
Praktyczna nauka zawodu może odbywać się w pracowniach i warsztatach szkolnych w CKZiU nr 1 lub u pracodawcy w wymiarze 8 tygodni, 280 godzin.
kontakt
Sekretariat Kwalifikacyjnych Kursów Zawodowychtelefon: 58 301 64 65
telefon kom.: 537 401 686
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
adres: al. Gen. Józefa Hallera 16/18, 80-426 Gdańsk
pok. A-5, parter