mechatronik
informacje o zawodzie
Mechatronik może wykonywać pracę na stanowisku operatora urządzeń i systemów mechatronicznych, operatora maszyn manipulacyjnych, montera urządzeń mechatronicznych, diagnosty urządzeń mechatronicznych, konserwatora maszyn i urządzeń mechatronicznych. Może też być brygadzistą, ale wówczas praca na tym stanowisku wymaga umiejętności związanych z pracą zespołową i umiejętnością kierowania zespołem ludzi, komunikowania się, oraz podejmowania szybkich i trafnych decyzji i podzielności uwagi.Zawód mechatronika stwarza duże możliwości zatrudnienia i tworzenia nowych miejsc pracy. Monterzy mechatronicy mogą wykonywać zadania zawodowe w różnych gałęziach przemysłu, a niekiedy prowadzić własne firmy produkcyjne i usługowe. Według prognoz specjalistów zajmujących się badaniem rynku pracy, mechatronicy stanowią grupę „zawodów przyszłości”.
kwalifikacje
Zawód: (742118) MechatronikUczestnik kursu może realizować odrębnie wybraną kwalifikację, po ukończeniu której otrzyma zaświadczenie o ukończeniu kursu. Po zdaniu egzaminu zawodowego w zakresie tej kwalifikacji, przeprowadzanego przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną, otrzyma świadectwo potwierdzające daną kwalifikację.
Kursant po potwierdzeniu kwalifikacji kwalifikacji ELM.03 kursant może uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie mechatronik. Aby uzyskać dyplom w tym zawodzie należy posiadać wykształcenie ogólne na poziomie szkoły zasadniczej.
Kwalifikacyjny kurs zawodowy:
ELM.03. Montaż, uruchamianie i konserwacja urządzeń i systemów mechatronicznych
Cykl kształcenia: 10 - 12 miesięcy
Forma kształcenia: zaoczna
Zadania zawodowe – umiejętności:
Absolwent kursu jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
- montowania urządzeń i systemów mechatronicznych;
- wykonywania rozruchu urządzeń i systemów mechatronicznych;
- wykonywania konserwacji urządzeń i systemów mechatronicznych.
Możliwości zatrudnienia:
- w niewielkich firmach usługowych;
- w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych;
- prace na stanowisku operatora urządzeń i systemów mechatronicznych, operatora maszyn manipulacyjnych, montera urządzeń mechatronicznych.
Zajęcia praktyczne mogą odbywać się w pracowni elektrotechniki i elektroniki, pracowni technologii mechanicznej oraz pracowni urządzeń i systemów mechatronicznych. Pracownie wyposażone są w specjalistyczny sprzęt do montowania elementów, podzespołów i zespołów mechatronicznych oraz stanowiska komputerowe z oprogramowaniem do symulacji obwodów elektrycznych i elektronicznych oraz do komputerowego wspomagania projektowania.
kontakt
Sekretariat Kwalifikacyjnych Kursów Zawodowychtelefon: 58 301 64 65
telefon kom.: 537 401 686
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
adres: al. Gen. Józefa Hallera 16/18, 80-426 Gdańsk
pok. A-5, parter