Pracownicy 30+. Program aktywizacji zawodowej mieszkańców obszaru metropolitalnego II

o projekcie





Projekt Pracownicy 30+. Program aktywizacji zawodowej mieszkańców obszaru metropolitalnego II realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego, Osi Priorytetowej V Zatrudnienie, Działania 5.2 Aktywizacja zawodowa, Poddziałania 5.2.1 Aktywizacja zawodowa – mechanizm ZIT, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

OBSZAR REALIZACJI: obszar metropolitarny - powiaty: Miasto Gdynia, Miasto Gdańsk, Miasto Sopot, powiat gdański, powiat kartuski, powiat nowodworski, powiat pucki, powiat tczewski, powiat wejherowski
OKRES REALIZACJI:01.07.2019-30.06.2021
WARTOŚĆ PROJEKTU: 2 088 000,00 zł w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej: 1 983 600,00 zł

REALIZATORZY: Projekt realizowany jest w partnerstwie.
Liderem jest Gmina Miasta Gdańska, z ramienia której podmiotem realizującym jest Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego nr 1 w Gdańsku.

  

Partnerem Projektu jest Fundacja 100 Procent.



CEL GŁÓWNY PROJEKTU:
Wzrost zatrudnienia 88 osób pozostających bez pracy oraz poprawa sytuacji zawodowej 22 osób pracujących z obszaru realizacji mechanizmu ZIT, w wieku powyżej 30 roku życia poprzez wdrożenie kompleksowych rozwiązań w zakresie aktywizacji zawodowej.

PLANOWANE EFEKTY REALIZACJI CELU GŁÓWNEGO:
Efekty realizacji celu głównego:
• Indywidualna diagnoza potrzeb szkoleniowych i możliwości doskonalenia zawodowego
• Zdobycie kwalifikacji i kompetencji w obszarze umiejętności zawodowych
• Wejście na rynek pracy poprzez podjęcie zatrudnienia
• Poprawa sytuacji zawodowej osób zatrudnionych znajdujących się w niekorzystnej sytuacji na rynku pracy
• Zdobycie doświadczenia zawodowego oraz zwiększenia szans na późniejsze zatrudnienie poprzez uczestnictwo w stażu
• Nowe miejsca pracy korzyścią dla pracodawców z obszaru realizacji mechanizmu ZIT
• 10% wskaźnik efektywności zawodowej mierzony na zakończenie realizacji projektu
• 45% wskaźnik efektywności zatrudnieniowej dla osób w najtrudniejszej sytuacji (osoby długotrwale bezrobotne, w wieku 50 lat i więcej, z niepełnosprawnościami, osoby o niskich kwalifikacjach, kobiety, imigranci, reemigranci)
• 60% wskaźnik efektywności zatrudnieniowej dla pozostałych osób nienależących do żadnej z ww. grup
Uzyskanie optymalnych efektów uczestnictwa w projekcie zostanie zapewnione poprzez indywidualizację wsparcia, dobór szkoleń i innych elementów projektu do zdiagnozowanych możliwości i potrzeb uczestników.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
1. Wzrost kompetencji zawodowo-społecznych 110 osób z obszaru realizacji mechanizmu ZIT w wieku powyżej 30 roku życia, poprzez wsparcie doradcze.
Efekty realizacji celu:
• Indywidualne Plany Działania

2.Nabycie kwalifikacji zawodowych przez 39 osób z obszaru realizacji mechanizmu ZIT, w wieku powyżej 30 roku życia, poprzez udział w kursach/szkoleniach o charakterze zawodowym.
Efekty realizacji celu:
• Zaświadczenia / certyfikaty potwierdzające zdobycie kwalifikacji zawodowych

3. Zdobycie praktycznych umiejętności wykonywania zawodu poprzez udziałach w 3-6 miesięcznych stażach zawodowych. Efekty realizacji celu:
• Umowy stażowe

4. Podjęcie zatrudnienia przez co najmniej 40 Uczestników/czek projektu.
Efekty realizacji celu:
• Umowy/ dokumenty potwierdzające podjęcie zatrudnienia

uczestnicy/czki



Grupę docelową projektu stanowić będzie 110 osób, należących do minimum jednej z niżej wymienionych grup:
a) osoby pozostające bez pracy, znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy tj.:
• osoby w wieku 50 lat i więcej,
• kobiety,
• osoby z niepełnosprawnościami,
• osoby długotrwale bezrobotne,
• osoby o niskich kwalifikacjach.
Ta kategoria osób stanowić będzie co najmniej 60% ogółu grupy docelowej objętej wsparciem w projekcie.
b) osoby pozostające bez pracy (z wyłączeniem osób przed ukończeniem 30 r.ż.) nienależące do żadnej z kategorii wskazanych w punkcie powyżej (bezrobotni mężczyźni w wieku 30-49 lat). Udział tych osób nie może przekroczyć 20% ogólnej liczby osób bezrobotnych wspartych w projekcie.
c) osoby zatrudnione na umowach krótkoterminowych oraz pracujący w ramach umów cywilnoprawnych, których miesięczne zarobki nie przekraczają wysokości minimalnego wynagrodzenia, w odniesieniu do miesiąca poprzedzającego dzień przystąpienia do projektu;
d) osoby ubogie pracujące;
e) osoby odchodzące z rolnictwa i ich rodziny;
f) imigranci (w tym osoby polskiego pochodzenia);
g) reemigranci.

Wnioskodawca zapewni możliwość uczestnictwa w projekcie byłym uczestnikom projektów w zakresie włączenia społecznego realizowanych w ramach Osi 6 RPO WP 2014-2020.

Osoba bezrobotna – osoba pozostająca bez pracy, gotowa do podjęcia pracy i aktywnie poszukująca zatrudnienia. Niezależnie od spełnienia powyższych przesłanek, zarejestrowani bezrobotni są zaliczani do osób bezrobotnych. Osobami bezrobotnymi są zarówno osoby bezrobotne w rozumieniu Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności, jak i osoby zarejestrowane jako bezrobotne. Definicja nie uwzględnia studentów studiów stacjonarnych, nawet jeśli spełniają powyższe kryteria. Osoby kwalifikujące się do urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego, które są bezrobotne w rozumieniu niniejszej definicji (nie pobierają świadczeń z tytułu urlopu), są również osobami bezrobotnymi – taka sytuacja ma miejsce w momencie gdy np. osoba bezrobotna urodziła dziecko, niemniej w związku z tym, iż jest niezatrudniona nie pobiera od pracodawcy świadczeń z tytułu urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego. W związku z tym, należy ją traktować jako osobę bezrobotną).

Osoba z niepełnosprawnościami – osoba niepełnosprawna w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2018 r. poz. 511, ze zm.) lub osoba z zaburzeniami psychicznymi, w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz.U. z 2018 poz. 1878).

Osoba długotrwale bezrobotna – osoba bezrobotna nieprzerwanie przez okres ponad 12 miesięcy. Status na rynku pracy jest określany w dniu rozpoczęcia uczestnictwa w projekcie. Zgodnie z definicją osoby bezrobotnej, do okresu pozostawania bez pracy wlicza się również okres przed rejestracją w urzędzie pracy.

Osoba o niskich kwalifikacjach – osoba posiadająca wykształcenie na poziomie do ISCED 3 włącznie. Definicja poziomów wykształcenia (ISCED) została zawarta w Wytycznych w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów operacyjnych na lata 2014-2020:
- ISCED 0 – edukacja przedszkolna, która obejmuje przedszkola i oddziały przedszkolne dla dzieci nie będących w wieku szkolnym.
- ISCED 1 – edukacja podstawowa, której głównym zadaniem jest edukacja na poziomie elementarnym.
- ISCED 2 – gimnazja.
- ISCED 3 – zasadnicze szkoły zawodowe, licea (ogólnokształcące i od roku szkolnego 2002/03 — licea profilowane), technika oraz ogólnokształcące szkoły artystyczne dające uprawnienia zawodowe.

Umowa krótkoterminowa – umowa wskazująca na zawarcie stosunku pracy lub innej formy zatrudnienia, zawarta na czas określony, który upływa w okresie realizacji projektu lub trwa nie dłużej niż 6 miesięcy. Okres realizacji projektu to okres od 01.07.2019 do 31.03.2021.

Umowa cywilno-prawna – umowa zlecenie, umowa o dzieło, umowa agencyjna, umowa o pracę nakładczą.

Osoba uboga pracująca – osoba, której zarobki nie przekraczają płacy minimalnej (ustalanej na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę) lub osoba zamieszkująca w gospodarstwie domowym, w którym dochody (z wyłączeniem transferów socjalnych), przypadające na jedną osobę, nie przekraczają kryteriów dochodowych ustalonych w oparciu o próg interwencji socjalnej w miesiącu poprzedzającym przystąpienie do projektu.

Osoba odchodząca z rolnictwa i ich rodziny – osoba podlegająca ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu na podstawie ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2016 r. poz. 277, z późn. zm.) (KRUS), zamierzająca podjąć zatrudnienie lub inną działalność pozarolniczą, objętą obowiązkiem ubezpieczenia społecznego na podstawie ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1778) (ZUS).

Imigrant – osoba nieposiadająca polskiego obywatelstwa, przybyła lub zamierzająca przybyć do Polski w celu osiedlenia się (zamieszkania na stałe) lub na pobyt czasowy i zamierzająca wykonywać lub wykonująca pracę na terytorium Polski.

Reemigrant – obywatel polski, który przebywał za granicą Polski przez nieprzerwany okres co najmniej 6 miesięcy, który zamierza powrócić do Polski lub który przebywa na terenie Polski nie dłużej niż 6 miesięcy przed przystąpieniem do projektu i deklaruje chęć podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej na terytorium Polski. Do tej grupy zaliczani są również repatrianci.

Repatriant – osobę, o której mowa w ustawie z dnia 9 listopada 2000 r. o repatriacji (Dz. U. z 2018 r. poz. 609, ze zm.).



formy wsparcia



Doradztwo Zawodowe
Cel: opracowanie oraz aktualizacja Indywidualnego Planu Działania. IPD zakłada kompleksowe podejście do problemu i obejmuje między innymi: propozycję podniesienia kwalifikacji, pomoc specjalisty, jak również samodzielne wykonywanie zadań przez osobę poszukującą pracy.

Wsparcie Psychologiczne
Cel: wzmocnienie samoświadomości uczestników projektu w zakresie posiadanych talentów, możliwości i ograniczeń, wzrost pewności siebie i zaufania do własnego potencjału, podniesienie motywacji w poszukiwaniu zatrudnienia.

Coaching indywidualny
Cel: wykorzystanie potencjału uczestników projektu do wzmocnienia umiejętności wypracowywania celów, budowania gotowości do przyjmowania odpowiedzialności i konstruktywnego kształtowania przyszłości zarówno w odniesieniu do osób pracujących (coaching kariery), jak i osób pozostających bez zatrudnienia (coaching rozwojowy).

Trener pracy - zatrudnienie wspomagane
Cel: dedykowane wsparcie dla osób z niepełnosprawnością. Trener pracy będzie realizował zadania w zakresie motywowania i aktywizacji osoby z niepełnosprawnościami, zapewnienia wsparcia w zakresie poradnictwa i doradztwa, zawodowego, wypracowania profilu zawodowego, oraz poszukiwaniu pracy.

Pośrednik Pracy
Zadania Pośrednika Pracy będą przebiegały dwutorowo, koncentrując się na działaniach skupionych wokół pracodawców: np. nawiązywanie i stałe utrzymywania kontaktów z pracodawcami, monitorowanie sytuacji na rynku pracy, jak również samych uczestników projektu: m.in. dobór ofert pracy na podstawie IPD, weryfikacja dokumentów aplikacyjnych pod kątem ofert, pomoc prawna w zakresie przepisów dotyczących zatrudnienia imigrantów/ reemigrantów

Warsztaty - Aktywne poszukiwanie pracy (12 godzin)
Zakres tematyczny: Analiza rynku pracy - ofert pracy i wymagań pracodawców, Analiza niepowodzeń w poszukiwaniu pracy, Wizytówka zawodowa – dokumenty aplikacyjne, Sztuka mówienia i prezentacji, Zachowania asertywne w poszukiwaniu pracy, Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej.

Warsztaty - Zarządzanie sobą w kontekście zatrudnienia (12 godzin)
Zakres tematyczny: Zarządzanie energią, Koncepcja work-life balance, Nowe podejście do wydajności w pracy, Zarządzanie emocjami, Techniki zarządzania osobistą efektywnością, Sens pracy, Etapy wprowadzania zmian

Warsztaty - Kreowanie wizerunku pracownika (12 godzin)
Zakres tematyczny: Proces kreowania wizerunku, Autoprezentacja w kontekście osiągania celów zawodowych, Warunki skutecznej autoprezentacji – identyfikacja barier i poznanie skutecznych narzędzi, Proces komunikacji niewerbalnej i jej znaczenie w autoprezentacji, Audyt mocnych i słabych strony w kontekście wystąpień publicznych

Szkolenia zawodowe prowadzące do zdobycia kwalifikacji / kompetencji zawodowych – śr. 150 godzin
- Prowadzące do nabycia kwalifikacji zawodowych, zakończone egzaminem i uzyskaniem certyfikatu/formalnego dokumentu potwierdzającego uzyskane kwalifikacje, wystawionym przez instytucję do tego uprawnioną - Prowadzące do nabycia kompetencji lub umiejętności zawodowych zgodnie z indywidualnymi potrzebami uczestników, zakończone egzaminem i uzyskaniem zaświadczenia ukończenia kursu Zakres tematyczny szkoleń będzie dopasowany do zdiagnozowanych preferencji zawodowych uczestników/czek. Typy szkoleń zostaną wskazane po określeniu indywidualnych potrzeb uczestników/czek, na podstawie opracowanych Indywidualnych Planów Działania oraz po skompletowaniu grupy na dane szkolenie. Dla uczestników/czek szkoleń stypendia szkoleniowe, catering, zwrot kosztów dojazdu, zwrot kosztów opieki nad dzieckiem.

Staż zawodowy u pracodawcy
Cel: nabycie umiejętności w rzeczywistym środowisku pracy. Czas trwania stażu od 3 do 6 miesięcy
Staż realizowany zgodnie ze standardami Polskiej Ramy Jakości Praktyk i Staży.
Dla uczestników/czek staży stypendium stażowe, zwrot kosztów dojazdu, zwrot kosztów opieki nad dzieckiem.



do pobrania



Wersje aktualne dokumentów:
Formularz zgłoszeniowy
Klauzula informacyjna
Regulamin Rekrutacji i Uczestnictwa w Projekcie
Regulamin zwrotu kosztów przejazdu
Regulamin zwrotu kosztów opieki nad dzieckiem
Regulamin realizacji stażu
Regulamin realizacji szkoleń
Procedury zapewnienia bezpieczeństwa w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Wersje archiwalne dokumentów:
Regulamin realizacji stażu
Klauzula informacyjna
Formularz zgłoszeniowy
Regulamin zwrotu kosztów opieki nad dzieckiem
Regulamin Rekrutacji i Uczestnictwa w Projekcie
Regulamin realizacji szkoleń



kontakt



BIURO PROJEKTU

Adres: Al. Gen. Józefa Hallera 16/18, 80-426 Gdańsk
Telefon: 883 989 462, 883 989 347
pok. A-112 (1 piętro)
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
strona: www.ckziu1.gda.pl/projekty/30plus
fanpage FB: https://www.facebook.com/pracownicy30plus



Drukuj