technik spedytor
informacje o zawodzie
Technik spedytor zajmuje się organizowaniem przewozu towarów w kraju i za granicą. Spedytorem może być osoba, która zawodowo i za wynagrodzeniem, w imieniu własnym albo w imieniu dającego zlecenie, na rachunek zleceniodawcy, podejmuje się wysyłania lub odbioru przesyłki oraz innych czynności związanych z jej przewozem. Do zadań spedytora należy organizowanie przewozów oraz poszukiwanie dodatkowych klientów, aby zapewnić optymalne wykorzystanie środka transportu na całej, planowanej trasie przewozu.W transporcie międzynarodowym spedytor odpowiedzialny jest za wypełnianie dokumentów oraz organizację odpraw celnych. W swojej pracy doradza w sprawach wyboru środka transportu i drogi przewozu oraz przygotowania ładunku do przewozu.
W obszarze działań dodatkowych spedytora należy ubezpieczenie towaru, opracowanie instrukcji wysyłkowych i materiałów informacyjnych dla klientów, zawieranie umów z klientami krajowymi i zagranicznymi. Spedytor organizuje załadunek i wyładunek towarów oraz nadzoruje i monitoruje cały transport. W szczególnych sytuacjach na zlecenie klienta organizuje czasowe przechowywanie i magazynowanie ładunków.
kwalifikacje
Zawód: (333108) Technik spedytorPo potwierdzeniu kwalifikacji SPL.05. słuchacz może uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik spedytor. Po zdaniu egzaminu zawodowego w zakresie kwalifikacji, przeprowadzanego przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną, słuchacz otrzymuje Świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie. Aby uzyskać dyplom w tym zawodzie należy posiadać wykształcenie średnie. Na wniosek osoby posiadającej dyplom dana komisja okręgowa wydaje suplement Europass do dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe ułatwiający poruszanie się po europejskim rynku pracy.
Kwalifikacyjny kurs zawodowy:
SPL.05. Organizacja transportu oraz obsługa klientów i kontrahentów
Cykl kształcenia: 20 miesięcy
Forma kształcenia: zaoczna
Zadania zawodowe – umiejętności:
Transport i spedycja należą do rozwijającej się gałęzi gospodarki w Polsce i na świecie. Już teraz zapotrzebowanie na specjalistów z branży transportowo-spedycyjnej jest ogromne. W przeciągu ostatnich lat rynek usług spedycyjnych podlegał intensywnemu rozwojowi, o czym świadczą dane dotyczące kilkukrotnego wzrostu przychodów firm funkcjonujących na rynku TSL. Liczba organizowanych transportów krajowych i międzynarodowych w Polsce wzrasta. Czynnikiem decydującym jest dalszy rozwój gospodarczy kraju i wzrost zainteresowania ze strony zachodnich inwestorów. Na rynku krajowym działa wiele średnich firm, które nie chcą inwestować we własny tabor, a maja duże zapotrzebowanie na usługi transportowe. Powierzają organizację przewozu wyspecjalizowanym firmom transportowym, przez to są gwarantem wysokiej jakości.
Absolwent kursu jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
a) planowania i organizowania prac związanych z przewozem ładunków,
b) prowadzenia dokumentacji związanej z realizacją zadań transportowo-spedycyjnych,
c) prowadzenia dokumentacji dotyczącej rozliczeń z klientami i kontrahentami krajowymi oraz zagranicznymi,
d) wykonywania prac związanych z monitorowaniem przebiegu procesu transportowego.
Możliwości zatrudnienia:
Spedytor może pracować w przedsiębiorstwach logistycznych, spedycyjnych, transportowych, agencjach obsługi portów morskich, lotniczych oraz we wszystkich przedsiębiorstwach transportujących wyprodukowane towary oraz w hurtowniach zaopatrujących placówki handlowe. Miejscem pracy spedytora są pomieszczenia biurowe oraz miejsca załadunku, rozładunku lub przeładunku towarów. W niektórych sytuacjach spedytor bierze również udział w przewozie. Spedytor może prowadzić działalność gospodarczą na własny rachunek.
Praktyka zawodowa:
Praktyczna nauka zawodu może odbywać się w pracowniach i warsztatach szkolnych w CKZiU nr 1 lub u pracodawcy w wymiarze 8 tygodni, 280 godzin.
kontakt
Sekretariat Kwalifikacyjnych Kursów Zawodowychtelefon: 58 301 64 65
telefon kom.: 537 401 686
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
adres: al. Gen. Józefa Hallera 16/18, 80-426 Gdańsk
pok. A-5, parter